Zajęcia grupowe czy indywidualne? Jak wybrać najlepszą formę kursu dla siebie?

Zajęcia grupowe czy indywidualne? Jak wybrać najlepszą formę kursu dla siebie?

Chciałbyś kontynuować naukę języka obcego, ale nie jesteś przekonany, jaka forma kursu byłaby najlepsza? Często jest tak, że mając spory bagaż doświadczeń związany z nauką języka obcego i chcąc uczyć się dalej, borykasz się z dylematem, jaka forma zajęć będzie dla Ciebie najkorzystniejsza. I uwaga: nie są to tylko kwestie finansowe! Sama jako lektor języka angielskiego zapisując się na językowe kursy doszkalające przez jakiś czas biłam się z myślami, zanim podjęłam ostateczną decyzję czy chcę się uczyć indywidualnie czy w grupie. Poniżej przedstawiam zalety zajęć grupowych oraz indywidualnych, które udało mi się zebrać na podstawie obserwacji doświadczeń moich uczniów oraz moich własnych.

Kurs grupowy

Cena

Niewątpliwie bardzo ważna zaleta kursu grupowego. Kurs grupowy zawsze będzie tańszy w porównaniu do lekcji indywidualnych i to niemało: w zależności od szkoły językowej zapłacisz 2-5 razy mniej za lekcję. Zdecydowanie ważne dla osób, które chcą zaoszczędzić.

Interakcje

W grupie masz okazję na wymianę doświadczeń i poglądów z większą liczbą osób. Jest to ogromna zaleta, zwłaszcza przy kursach specjalistycznych czy biznesowych, gdzie dyskusje podczas lekcji przeobrażają się często w prawdziwe sesje wymiany doświadczeń oraz ,,pro tipów”. Uczysz się nie tylko językowo, ale też merytorycznie. To się nazywa prawdziwa produktywność!

Budowanie odwagi językowej

Będąc w grupie, stajesz przed koniecznością wypowiadania się przed większą liczbą osób. Gdy wypowiadasz się na jakiś temat, słucha Ciebie nie tylko lektor, ale też inni kursanci. Przy ćwiczeniach w parach będzie występować rotacja, zatem będziesz rozmawiać podczas kolejnych ćwiczeń z różnymi osobami. Na początku może być to stresujące, ale pamiętaj: przestrzeń w klasie jest miejscem stworzonym do popełniania błędów i walki ze swoimi bolączkami językowymi. Przełamując się przed grupą, nabierzesz pewności siebie, którą potem wykorzystasz np. w sytuacja zawodowych takich jak spotkania czy prezentacje.

Motywator Gruba struktura kursu grupowego motywuje do Ciągłej pracy. Tutaj nie ma miejsca na przekładanie zajęć czy dopasowywanie terminów testów do Twojej dyspozycyjności. Zajęcia grupowe są świetnym rozwiązanie dla osób, które nie mają silnej motywacji wewnętrznej do nauki języka i potrzebują czerpać motywację od grupy. Tutaj sztywny terminarz zajęć, testy i prace domowe będą motywować nawet największych leniuchów.

Kurs indywidualny

Pełna indywidualizacja

Kurs dopasowany jest w pełni do Twoich potrzeb. Ty podejmujesz decyzję czy chcesz się uczyć Business English czy General English, czy wolisz skupiać się na konwersacjach, wymowie czy gramatyce. Tempo pracy jest dopasowane do Twoich możliwość, możesz również zadać lektorowi nieograniczoną ilość pytań, co na kursie grupowym teoretycznie też jest możliwe, ale zazwyczaj to właśnie na zajęciach indywidualnych kursanci zadają więcej pytań dotyczących zagadnień, które nie są dla nich zrozumiałe.

Więcej Twojego ,,speaking time” pod okiem lektora

Na zajęciach jesteście tylko Ty i lektor, zatem wszystko co powiesz, zostanie użyte przeciwko Tobie ;) A precyzując: lektor dopatrzy się każdego błędu i usłyszy wszystko, co wyjdzie od Ciebie podczas zajęć. Nie oznacza to oczywiście, że lektor będzie co chwila poprawiał Twoje błędy. Ale na pewno wybierze te z punktu widzenia językowego najważniejsze i omówi je z Tobą np. w ostatniej fazie zajęć tak, abyś był świadomy popełniać błędów, co jest najważniejszym krokiem prowadzącym do tego, aby się tych błędów pozbyć.

Elastyczny grafik

Oczywiście przy zajęciach indywidualnych Ty decydujesz, jak często spotykasz się z lektorem na zajęciach. Możesz również wybrać dni oraz godziny zajęć. Często istnieje również możliwość przesuwania zajęć w momencie, gdy np. wyskoczy Ci ważne spotkanie albo nieplanowana sytuacja w domu. Dla niektórych osób elastyczny grafik jest prawdziwym błogosławieństwem ze względu na obowiązki zawodowe, charakter pracy czy inne stałe lub zmienne czynniki, które mogłyby wpłynąć na frekwencję podczas zajęć bez elastycznego grafiku.

Warto też wspomnieć o kursach w parze…

Mniej popularna, ale jakże efektywna forma nauki języka obcego. Jeśli nie możesz wybrać pomiędzy zajęciami grupowymi a indywidualnymi, warto rozważyć zajęcia w duecie. Bardzo ważne jest tutaj, aby upewnić się, że osoba z którą zdecydujesz się rozpocząć kurs jest na zbliżonym poziomie językowym co Ty. Możecie to sprawdzić np. rozwiązują krótki test językowy. Musicie również razem ustalić, jakie są wasze cele językowe oraz jaka tematyka kursu Was interesuje (np. czy ma być to angielski ogólny czy specjalistyczny).

Anna Bukowska
Anna Bukowska
29 lipca 2022