Rozmowa o pracę w języku angielskim — jakie zwroty powinieneś znać?

Rozmowa o pracę w języku angielskim — jakie zwroty powinieneś znać?

Najpopularniejszym, wręcz uniwersalnym językiem obcym, jest niezmiennie angielski. Czy wiesz, że w stopniu komunikatywnym posługuje się nim już 75% dorosłych Polaków? To doskonała wiadomość, biorąc pod uwagę prężny rozwój rynku rodzimych działalności biznesowych, które coraz częściej podejmują współpracę międzynarodową. Ponieważ Polska leży w strategicznym miejscu na mapie Europy, również u nas swoje siedziby otwiera wiele międzynarodowych przedsiębiorstw. Wszystko to sprawia, że konieczność znajomości języka angielskiego jest już praktycznie standardem, kiedy weryfikujemy oferty pracy.

Coraz częściej zdarza się również, że rozmowa o pracę z potencjalnym kandydatem przeprowadzana jest w języku angielskim. Nie da się ukryć, że nawet dla osób, które posługują się nim płynnie, taka strategia przedsiębiorstw wiąże się z jeszcze większym stresem. Sprawdź, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku. Poznaj zwroty, które na pewno Ci się przydadzą, aby zrobić dobre wrażenie i otrzymać posadę marzeń.

Połowa sukcesu to właściwe przygotowanie

Wykorzystaj rozmowę kwalifikacyjną do zaprezentowania się z jak najlepszej strony. Nie zawsze priorytetem jest Twoje CV. Zabłyśnij wiedzą o firmie, w której starasz się o zatrudnienie. Poznaj jej historię, motto, oferowane usługi. Sprawdź, jaki jest styl komunikacji firmy z klientem, na tej podstawie ułóż własny plan rozmowy.

Pamiętaj, aby podczas rozmowy o pracę w języku angielskim nigdy nie uciekać w język polski. Wpłynie to negatywnie na Twój wizerunek. Znacznie lepiej jest poprosić o powtórzenie pytania lub przyznać, że masz problem z odpowiedzią.

Musisz przygotować się na różny plan wydarzeń. Weź pod uwagę, że każda firma wdraża swoje indywidualne standardy, trudno przewidzieć, co tak naprawdę czeka Cię podczas rozmowy o pracę w języku angielskim. Najważniejsza będzie jednak Twoja swoboda, pamiętaj, że stres może wywołać niepotrzebną barierę językową.

O jakich zwrotach grzecznościowych warto pamiętać?

Oto kilka przykładów:

 • Hi, how are you? - Cześć, jak się masz?. To typowe zagajenie, stosowane nie tylko w kontaktach służbowych, ale również tych prywatnych.
 • Tell me about yourself — Opowiedz mi coś o sobie. To idealny moment na zrobienie doskonałego, pierwszego wrażenia. Koniecznie przygotuj się, aby w kilku zdaniach opowiedzieć o swoich największych sukcesach. Powiedz nie tylko o tych zawodowych, zaskocz ciekawostką, na przykład dotyczącą Twojej pasji.
 • Thank you for considering my application. - Dziękuję za rozważenie mojej aplikacji. Ten zwrot podkreśla Twoją wdzięczność za czas poświęcony na rozpatrzenie Twojego zgłoszenia.
 • I appreciate your time. - Doceniam Twój czas. Tym zwrotem wyrażasz szacunek dla czasu rekrutera.
 • I look forward to the possibility of working together. - Z niecierpliwością oczekuję możliwości współpracy. Zwrot ten pokazuje Twoje entuzjazm i chęć do podjęcia współpracy.

Poniżej natomiast kilka pytań, na które odpowiedzi pozwolą ocenić Twoją motywację do podjęcia pracy:

 • Why do you want this job? - Dlaczego chcesz dostać tę pracę?
 • Why should we hire you? - Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić?
 • Why do you want to leave your current job? - Dlaczego chcesz zrezygnować ze swojej obecnej pracy?
 • What is your greatest strength? - Jakie są Twoje mocne strony?

Te zwroty również na pewno Ci się przydadzą:

 • Excuse me, would you mind repeating this question, please? - Przepraszam, czy może Pan/Pani powtórzyć pytanie?
 • I’m available for an immediate start. – Mogę rozpocząć pracę natychmiast.

Co istotne, nigdy nie kłam w CV, przede wszystkim nie zawyżaj swoich umiejętności. Przygotuj wcześniej swoje możliwe odpowiedzi, ale pamiętaj, że wypowiedzi nie mogą brzmieć jak regułka wyuczona na pamięć. Jeśli nie czujesz się na siłach, ale marzysz o pracy, w której podstawą jest angielski, podnieś już teraz swoje kompetencje językowe, korzystając z branżowego kursu.

Anna Bukowska
Anna Bukowska
20 czerwca 2023