Jak efektywnie wykorzystać filmy i seriale do nauki języka angielskiego?

Jak efektywnie wykorzystać filmy i seriale do nauki języka angielskiego?

Motywujący i przyjemny sposób nauki angielskiego? To możliwe! Wyobraź sobie, że uczysz się nowych słów, zwrotów czy fraz gramatycznych, nie z nudnych podręczników, ale delektując się ulubionym filmem czy serialem. Tak, to jest możliwe i działa!Badania publikowane w takich czasopismach naukowych jak "Language Learning & Technology" i "Computer Assisted Language Learning" sugerują, że nauka języka za pomocą multimediów może przynieść znaczne korzyści, w tym lepsze zrozumienie kontekstu i poprawę umiejętności słuchania. Oto kilka sprawdzonych metod na wykorzystanie filmów i seriali do nauki angielskiego.

1. Wybierz odpowiedni materiał

Niewłaściwie dobrany film lub serial może zniechęcić, zamiast zachęcić do nauki. Zamiast wybierać dzieła z zaawansowanym słownictwem czy szybkim tempem dialogów, zdecyduj się na coś dostosowanego do Twojego poziomu językowego. Dla początkujących, idealne mogą okazać się serie dla dzieci lub młodzieży – na przykład "SpongeBob SquarePants" czy "Friends", które charakteryzują się prostym językiem i klarownymi dialogami. Osoby na poziomie zaawansowanym mogą spróbować sił z produkcjami oferującymi bardziej skomplikowane struktury zdaniowe i specyficzne słownictwo, np. "Sherlock" czy "Downton Abbey".

2. Korzystaj z napisów

Napisy to doskonałe wsparcie w nauce angielskiego. Zaczynaj od oglądania z polskimi napisami, aby lepiej zrozumieć fabułę. Następnie przejdź na angielskie napisy - zobaczysz, jak pisane są różne słowa i zwroty, co przyspieszy proces nauki. Przykładowo, idiom "break a leg" oznacza "powodzenia" - coś, co łatwo zapamiętać, gdy widzisz to w kontekście sceny filmowej. W końcu, kiedy poczujesz się na tyle pewnie, spróbuj oglądnąć bez napisów, co pozwoli ci skupić się na słuchaniu.

3. Notuj nowe słowa i zwroty

Podczas oglądania z pewnością natkniesz się na nieznane Ci słowa i zwroty. Zapisz je! Możesz stworzyć specjalny notatnik, gdzie dokumentujesz nowo nauczone słowa i zwroty wraz z tłumaczeniem i kontekstem. Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez profesora Joe Barcrofta z Washington University, nauka słownictwa w kontekście jest znacznie skuteczniejsza niż tradycyjne wkuwanie słówek.

4. Odtwarzaj sceny

Praktyka czyni mistrza. Wybierz scenę, która Ci się podoba, i spróbuj odtworzyć dialogi. Nagrywanie swoich prób pozwoli Ci ocenić wymowę, intonację i ogólną płynność mówienia. Na przykład, spróbuj naśladować akcent i tempo mówienia Sherlocka Holmesa z serialu "Sherlock". To doskonały trening wymowy!

5. Skorzystaj z dodatkowych zasobów

Internet to skarbnica narzędzi ułatwiających naukę języków. Strony z tłumaczeniami, aplikacje do nauki języków, fora dyskusyjne czy grupy na mediach społecznościowych to tylko niektóre z nich. Korzystaj z nich, aby zrozumieć bardziej skomplikowane elementy języka, które mogą pojawić się w filmach i serialach.

6. Ciesz się procesem

Nauka angielskiego powinna sprawiać radość, a filmy i seriale to doskonałe narzędzie do połączenia przyjemności z użytecznością. Ciesz się tym procesem. Ciesz się swoimi sukcesami, małymi i dużymi. Nie zapominaj, że każdy ma swoje tempo nauki, więc nie porównuj swojego postępu z innymi.

Podsumowując, filmy i seriale to doskonałe narzędzia do nauki angielskiego. Pozwalają nie tylko na rozwijanie słownictwa i gramatyki, ale także na zrozumienie kultury i kontekstu, w którym język jest używany. Więc wygodnie usiądź na kanapie, wybierz swoje ulubione show i zacznij uczyć się angielskiego w sposób, który jest zarówno efektywny, jak i przyjemny.

Anna Bukowska
Anna Bukowska
18 lipca 2023