Jak się uczyć angielskiego? Nawyki, które ułatwią opanowanie języka.

Jak się uczyć angielskiego? Nawyki, które ułatwią opanowanie języka.

Bardzo często przez niewłaściwe podejście czy złe nawyki tylko oddalamy od siebie upragniony cel. Nie będziemy dziś mówić o tym, czego nie powinno się robić w trakcie nauki języka. Przeciwnie, dziś opiszemy dobre nawyki, które pomogą nam zdobyć tę praktyczną umiejętność. Jak się nauczyć angielskiego szybko i skutecznie? Poznaj najlepsze sposoby na przełamanie językowej bariery.

Ucz się słówek w kontekście

Nawyk wkuwania słówek bierze się jeszcze z czasów szkolnych, kiedy to w ten sposób mogliśmy chwilowo nauczyć się sporą ilość zwrotów w krótkim czasie. Niestety wiedza już po kilku dniach uciekała z naszej pamięci. Dlaczego? Powodów jest kilka... Po pierwsze: taka nauka nie wpływa na utworzenie trwałych połączeń neuronowych, które pomagają w zapamiętaniu i przechowaniu wiadomości na dłużej. Po zaliczeniu testu lub egzaminu, niewielu z nas organizowało powtórki przyswojonych słówek, co wpłynęło na ich szybkie zapominanie. I po drugie: w ten sposób uczymy się pustych zwrotów, które nasz mózg po krótkim czasie potraktuje jako zbędne informacje. Dlatego lepiej uczyć się słówek w kontekście. Jak się nauczyć angielskiego taką metodą? W tym sposobie chodzi o jednoczesne przyswojenie zwrotu, jego znaczenia oraz sytuacji lub skojarzeń, które pomogą w utrwaleniu go w pamięci. W ten sposób nasz mózg efektywniej przyswaja informacje i zachowa je na dłużej. Dostarczając więcej „obrazowych” informacji – zdecydowanie łatwiej, szybciej i trwalej uda nam się zapamiętać to na czym nam najbardziej zależy.

Otocz się językiem

Gdy chcesz w krótkim czasie opanować angielski, powinieneś jak najczęściej mieć z nim styczność. I wcale nie chodzi tu o wielogodzinną, męczącą naukę. Wystarczy, że w pewien sposób "otoczysz się" językiem, którego właśnie się uczysz. Jak się nauczyć angielskiego łatwo i przyjemnie? Możesz to zrobić np. poprzez: • zmianę języka obsługi telefonu, komputera czy laptopa na angielski, • częstsze oglądanie filmów z anglojęzycznym lektorem lub napisami, • czytanie artykułów lub książek w języku obcym, • tworzenie notatek, harmonogramu zadań, czy listy z zakupami. Choć początkowo możesz nie rozumieć wszystkich wyrażeń, nie ma się co zrażać. Nie chodzi tu o to, byś przez cały czas uczył się języka i przykładowo znał każdą wypowiedź z filmu. Ty masz po prostu oswoić się z językiem i dostrzec, że może on stać się częścią Twojego życia

Znajdź najlepszy czas na naukę

Wciąż zastanawiasz się, jak się nauczyć angielskiego? Pamiętaj, że każdy ma indywidualny system przyswajania wiedzy. Dla niektórych optymalnym czasem będzie późne popołudnie, inni z kolei wolą szlifować angielski z samego rana. Ważne byś znalazł właściwy moment, w którym będziesz mógł w pełni skupić się na nauce słówek. Choć od systematycznej pracy zależy Twój sukces, nie należy działać na siłę. Jeśli czujesz, że danego dnia przerabianie ćwiczeń językowych w ogóle nie wychodzi, lepiej zrób sobie wolne. Chwilowy brak motywacji może być spowodowany przemęczeniem, ciężkim dniem lub innymi czynnikami. W takim wypadku najlepiej po prostu odpocząć i następnego dnia z nową energią przystąpić do dalszej pracy.

Anna Bukowska
Anna Bukowska
21 marca 2022