Jak się uczyć angielskiego? Nawyki, które ułatwią opanowanie języka.

Jak się uczyć angielskiego? Nawyki, które ułatwią opanowanie języka.

Są na świecie osoby, które potrafią opanować język obcy nawet w ciągu tygodnia. Niestety, jest ich stosunkowo mało, a większość z nas musi poświęcić na naukę znacznie więcej czasu. Bardzo często przez niewłaściwe podejście czy złe nawyki tylko oddalamy od siebie upragniony cel. Nie będziemy dziś mówić o tym, czego nie powinno się robić w trakcie nauki języka. Przeciwnie, dziś opiszemy dobre nawyki, które pomogą nam zdobyć tę praktyczną umiejętność...

Ucz się słówek w kontekście

Nawyk wkuwania słówek bierze się jeszcze z czasów szkolnych, kiedy to w ten sposób mogliśmy chwilowo nauczyć się sporą ilość zwrotów w krótkim czasie. Niestety wiedza już po kilku dniach uciekała z naszej pamięci. Dlaczego? Powodów jest kilka... Po pierwsze: taka nauka nie wpływa na utworzenie trwałych połączeń neuronowych, które pomagają w zapamiętaniu i przechowaniu wiadomości na dłużej. Po zaliczeniu testu lub egzaminu, niewielu z nas organizowało powtórki przyswojonych słówek, co wpłynęło na ich szybkie zapominanie. I po trzecie: w ten sposób uczymy się pustych zwrotów, które nasz mózg po krótkim czasie potraktuje jako zbędne informacje. Dlatego lepiej uczyć się słówek w kontekście. Na czym to polega? W tym sposobie chodzi o jednoczesne przyswojenie zwrotu, jego znaczenia oraz sytuacji lub skojarzeń, które pomogą w utrwaleniu go w pamięci. W ten sposób nasz mózg efektywniej przyswaja informacje i zachowa je przez dłuższy czas.

Otocz się językiem

Gdy chcesz w krótkim czasie opanować angielski, powinieneś jak najczęściej mieć z nim styczność. I wcale nie chodzi tu o wielogodzinną, męczącą naukę. Wystarczy, że w pewien sposób "otoczysz się" językiem, którego właśnie się uczysz. Możesz to zrobić np. poprzez: • zmianę języka obsługi telefonu, komputera czy laptopa na angielski, • częstsze oglądanie filmów z anglojęzycznym lektorem lub napisami, • czytanie artykułów lub książek w języku obcym, • tworzenie notatek, harmonogramu zadań, czy listy z zakupami. Choć początkowo możesz nie rozumieć wszystkich wyrażeń, nie ma się co zrażać. Nie chodzi tu o to, byś przez cały czas uczył się języka i przykładowo znał każdą wypowiedź z filmu. Ty masz po prostu oswoić się z językiem i dostrzec, że może on stać się częścią Twojego życia.

Znajdź najlepszy czas na naukę

Każdy ma indywidualny system przyswajania wiedzy. Dla niektórych optymalnym czasem będzie późne popołudnie, inni z kolei wolą szlifować angielski z samego rana. Ważne byś znalazł właściwy moment, w którym będziesz mógł w pełni skupić się na nauce słówek. Choć od systematycznej pracy zależy Twój sukces, nie należy działać na siłę. Jeśli czujesz, że danego dnia przerabianie ćwiczeń językowych w ogóle nie wychodzi, lepiej zrób sobie wolne. Chwilowy brak motywacji może być spowodowany przemęczeniem, ciężkim dniem lub innymi czynnikami. W takim wypadku najlepiej po prostu odpocząć i następnego dnia z nową energią przystąpić do dalszej pracy.

Anna Bukowska
Anna Bukowska
21 marca 2022