Jak czytać po angielsku? Sprawdź co zrobić, by lepiej zrozumieć przerabiany tekst.

Jak czytać po angielsku? Sprawdź co zrobić, by lepiej zrozumieć przerabiany tekst.

W trakcie nauki angielskiego trzeba ćwiczyć różne umiejętności językowe, takie jak czytanie, rozumienie ze słuchu, konstruowanie wypowiedzi oraz mówienie. Niezwykle istotne będzie znalezienie balansu między tymi aspektami – tylko wtedy efektywnie i skutecznie możemy ćwiczyć język. Już od początku kluczowe jest systematyczne czytanie tekstów w języku obcym. Dlaczego warto to robić? I w jaki sposób zacząć czytać po angielsku?

Po co czytać teksty w języku obcym?

Czytanie tekstów w języku obcym ma sporo korzyści. Dzięki temu możemy stale oswajać się z językiem, ucząc się jednocześnie zwrotów, wyrażeń i konstrukcji gramatycznych, które najczęściej są wykorzystywane. W ten sposób łatwiej zapamiętamy trudniejsze wyrażenia i utrwalimy posiadaną wiedzę. Czytanie tekstów pomaga także uczyć się w kontekście, czyli poznawać słówka i jednocześnie widzieć ich praktyczne zastosowanie. W ten sposób dużo łatwiej jest przyswoić nowe zwroty i umieścić je na stałe w pamięci czynnej. Książki i artykuły w języku obcym wspierają naukę myślenia po angielsku. Podczas komunikacji w danym języku nie zastanawiamy się nad tłumaczeniem poszczególnych zwrotów, tylko wykorzystujemy je w sposób automatyczny. Czytanie książek ułatwi płynne konstruowanie zdań i wzbogaci nasze słownictwo.

Jaki tekst będzie najlepszy na początek?

Dobór książek powinien zależeć od stopnia zaawansowania kursanta. Jeśli jesteś początkujący, najlepiej nie rzucaj się od razu na głęboką wodę, stawiając na rozbudowane powieści w języku obcym. W takim przypadku lepiej sięgnąć po lżejszą pozycję, która będzie znacznie przyjemniejsza w odbiorze. Dobrym pomysłem będzie także wybór książki, którą już znasz, lub wcześniej czytałeś w języku polskim. Podczas nauki, nie powinniśmy sięgać też po specjalistyczne artykuły branżowe lub naukowe, jeśli oczywiście ich tematyka nie jest dla nas interesująca. W takich tekstach bardzo często stosuje się branżowe słownictwo, którego znajomość może nam się do niczego nie przydać. Najlepiej zastanowić się jaka tematyka jest dla nas najciekawsza i szukać tekstów, które do niej nawiązują.

Nie staraj się na siłę wszystkiego zrozumieć.

Na początkowym etapie nauki, prawdopodobnie wiele zwrotów, a nawet całych zdań będzie dla ciebie niezrozumiałych. Jednak nie powinieneś się tym martwić, ani tym bardziej poddawać. Z biegiem czasu zauważysz, że rozumiesz coraz więcej, a znaczenie nieznanych zwrotów wywnioskujesz z kontekstu. W czytaniu bardziej chodzi o zaznajomienie się z językiem. Nawet lektor języka czy poliglota czasem trafi na wyrażenie, którego nie zna. Nie warto więc na siłę sprawdzać każdego słówka. Bardziej chodzi o to, byś oswoił się ze składnią zdań i konstrukcjami, które będziesz mógł później wykorzystać podczas konwersacji.

Anna Bukowska
Anna Bukowska
21 marca 2022