Biegła znajomość języka – co to znaczy?

Biegła znajomość języka – co to znaczy?

Znajomość angielskiego wydaje się być obecnie podstawowym obowiązkiem. W pracy, podczas podróży, w eksploracji zasobów internetowych czy w trakcie rozmowy z obcokrajowcem – umiejętność komunikacji w języku obcym w każdej z tych sytuacji jest niezwykle potrzebna. Niektórzy pracodawcy wymagają nawet biegłej znajomości... Co to właściwie oznacza?

Znajomość języka na poziomie... Tylko którym?

Zacznijmy od początku... Poziom podstawowy obejmuje stopnie A1 i A2. Osoba posługująca się językiem na tym etapie rozumie i potrafi zastosować proste wyrażenia dotyczące konkretnych potrzeb życia codziennego. Na stopniu A2 kursant ma nieco poszerzony zasób wiedzy, potrafi również w prosty sposób opisać swoje pochodzenie, czy otoczenie. Dalsza nauka powoduje przejście na poziomy samodzielności, oznaczone symbolami B1 i B2. Dzięki umiejętnościom z pierwszego stopnia kursant rozumie znaczenie głównych wątków w wypowiedziach, potrafi również konstruować proste odpowiedzi ustne lub pisemne. Znajomość języka w stopniu B2 umożliwia już w miarę swobodną komunikację i umiejętność wypowiadania się na tematy konkretne oraz abstrakcyjne. Kontynuując naukę, przechodzimy na stopnie biegłości oznaczone symbolami C1 i C2. To najwyższe poziomy znajomości języka, na których mamy już rozszerzoną wiedzę z zakresu gramatyki, słownictwa oraz sposobów komunikacji. Kursant może wówczas płynnie konstruować wypowiedzi ustne lub pisemne, na niemal każdy temat.

Biegły, czyli komunikatywny? Niekoniecznie...

Jak wyjaśniliśmy w poprzednim akapicie, określenie biegły stosowane jest do osób, które w zaawansowanym stopniu opanowały język obcy. Jednak komunikatywność możemy uzyskać znacznie wcześniej. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób będziemy uczyć się języka. Niekiedy już na poziomie podstawowym da się skutecznie rozmawiać po angielsku. Język jest stosunkowo prosty, a do swobodnej komunikacji wcale nie potrzeba rozległej znajomości zasad gramatycznych i bogatego słownictwa. Nawet rodowici Brytyjczycy na co dzień stosują dość ograniczony zestaw słów i zwrotów, które w pierwszej kolejności warto opanować! A z biegiem czasu zasób słownictwa zawsze można będzie poszerzać... Jak uczyć się języka angielskiego? Na wstępie warto podkreślić 2 kwestie. Pierwsza jest taka, że nauka języka wymaga czasu... Nie da się w ciągu kilku miesięcy przejść na najwyższy poziom umiejętności, niekiedy samo przyswojenie podstaw zajmie kilka tygodni. Po drugie, każdy z nas uczy się w sposób indywidualny, dlatego warto znaleźć swój styl nauki...

Jak rozpocząć naukę?

  • na początku opanuj podstawowe słownictwo,
  • staraj się uczyć zarówno pisowni jak i wymowy,
  • najważniejsze: nie bój się rozmawiać, nawet jeśli początkowo nie wszystko zrozumiesz.

Sprawdź nasze kursy językowe i podnieś poziom komunikacji w języku angielskim

Anna Bukowska
Anna Bukowska
19 lutego 2022