Skuteczna nauka nowego słownictwa

Skuteczna nauka nowego słownictwa

Aby płynnie mówić w języku angielskim, trzeba uczyć się słówek. Jak najczęściej powtarzać te, które już znamy i dokładać nowe. Nasz zasób słownictwa dzieli się na dwie części: słownictwo czynne, które używamy w mowie bez problemu, gdy tylko jest taka potrzeba oraz słownictwo bierne, które znamy, ale tak właściwie jest bezużyteczne w mówieniu. Dlaczego? Ponieważ tego słownictwa nie jesteśmy w stanie sobie przypomnieć w momencie, gdy jest nam potrzebne i chcemy je użyć w naszej wypowiedzi. Posiadany zasób słownictwa biernego przydaje się w rozumieniu np. filmów oraz tekstów w języku angielskim, jednak nie jesteśmy w stanie go wykorzystać, gdy chcemy coś powiedzieć. Znasz to uczucie, gdy nie jesteś w stanie przypomnieć sobie jakiegoś słowa/wyrażenia, mimo że wiesz, że kiedyś je poznałeś? ,,Jak to było”, ,,Kiedyś tego się uczyłem”, ,,Zaraz, zaraz, coś już kiedyś takiego mówiłem”…. . Właśnie to przychodzi nam do głowy, gdy chcemy wykopać coś z naszej piaskownicy słownictwa biernego. Z jakim skutkiem? Czasem sobie przypomnimy to, czego szukaliśmy w zakamarkach naszej pamięci, a czasem nie. To natomiast wpływa na naszą płynność i pewność w mówieniu.

Jak temu zaradzić? Jak skutecznie uczyć się słówek, aby móc je potem użyć w mówieniu?

Odpowiedź brzmi następująco: uczyć się słownictwa czynnie, a zatem świadomie.

  1. Fiszki. Najbardziej chyba zorganizowaną pomocą będą gotowe zestawy fiszek, np. Wydawnictwa Cztery Głowy. Zestawy fiszek są tak zaprojektowane, abyś powtórzył każde słówko co najmniej pięć razy, za każdym razem sprawdzając czy je pamiętasz czynnie (zatem z tłumaczenia polskiego na angielskie).

  2. Seriale i programy w języku angielskim. Nie wystarczy słuchać treści po angielsku z nadzieją, że słownictwo ,,zostanie” w głowie. Oglądanie treści anglojęzycznych świetnie wspiera rozwój językowy, ale nie przyniesie efektów, jeśli nie połączymy świadomie nauki z przyjemnością oglądania. Jeśli chcesz się nauczyć słówek używanych w ulubionym serialu, włącz angielskie napisy, wypisz słówka, które cię zainteresowały, powtórz je kilka razy i za kilka dni do nich wróć, aby sprawdzić czy nadal je pamiętasz.

  3. Książki i teksty w języku angielskim. Tutaj podobnie jak przy serialach czy filmach najlepiej wypisać słówka, które chcemy się nauczyć i powtórzyć je w odstępach czasowych kilka razy (np. za dwa, cztery i sześć dni).

Powtórki są kluczowe przy nauce słówek. Im częściej powtarzasz dane słowo, tym większa szansa, że zostanie ono w pamięci czynnej. A jak rozpoznać czy słówko jest właśnie tam? Gdy bez wysiłku i zastanowienia jesteś w stanie użyć tego słowa w mowie. Ucząc się słówek dobra organizacja to podstawa. Jeśli zapisujesz nowe słownictwo na papierze, niech to będzie jeden zeszyt czy notatnik specjalnie do tego przeznaczony. Jeśli spisujesz nowe słownictwo na komputerze, również niech to będzie jedno miejsce, gdzie będziesz przechowywać wszystkie słówka i do nich wracał. Pamiętaj, że aby osiągnąć sukces przy nauce słówek, najważniejsze są regularność i samodyscyplina. Tutaj nie ma drogi na skróty, a im więcej pracy włożysz w naukę, tym lepsze zobaczysz efekty. Ustal sobie za cel np. uczyć się 5 nowych słówek i powtórzyć dziesięć już poznanych trzy razy w tygodniu. Czas każdej sesji jakieś 20 minut. Nie przyniesie to efektów, jeśli zrobisz to raz czy dwa razy. Jeśli natomiast stanie się to Twoim nawykiem, na pewno Twoje czynne słownictwo będzie wzrastać.

Anna Bukowska
Anna Bukowska
19 lutego 2022