Nauka angielskiego - jak zacząć by skutecznie i szybko nauczyć się podstaw?

Nauka angielskiego - jak zacząć by skutecznie i szybko nauczyć się podstaw?

Nauka nowych rzeczy może być pasjonująca, jednak bez odpowiedniego podejścia i właściwych metod początkowy zapał szybko wygasa. Dlatego chcąc opanować język angielski powinniśmy przede wszystkim zaplanować cały proces, a przynajmniej jego początkową fazę. To od niej zależy, czy znajdziemy w późniejszym czasie chęci na pogłębianie wiedzy, czy zrezygnujemy z dalszego kształcenia. W dzisiejszym artykule udzielimy kilka wskazówek jak prawidłowo uczyć się podstaw języka...

Wybierz sposób nauki najlepszy dla siebie

Być może pamiętasz ze szkoły tradycyjne sposoby nauki słówek poprzez ich powtarzanie. Choć w ten sposób łatwo można było opanować większość potrzebnych zwrotów, najczęściej wiedza już po kilku dniach wylatywała z głowy. Obecnie promowane są inne sposoby przyswajania słówek, takie jak:

  • nauka z pomocą fiszek,
  • uczenie się przez skojarzenia,
  • poznawanie zwrotów w kontekście,
  • nauka słówek poprzez specjalne aplikacje mobilne.

Która z tych technik będzie najlepsza? Nie ma odpowiedzi na to pytanie... Każdy z nas powinien postawić na własny styl, który pozwoli w efektywny sposób opanować podstawy. Przez lata szkolnej edukacji z pewnością wypracowaliśmy indywidualne systemy nauczania, jeśli więc mamy skuteczne sposoby nauki nie trzeba szukać innych.

Zacznij naukę od słówek, które faktycznie się przydadzą.

Na lekcjach angielskiego w szkole z pewnością niejednokrotnie uczyłeś się zwrotów, które w praktyce są dość rzadko używane. Język obcy składa się z kilkuset tysięcy słówek, których opanowanie może zająć długie lata. Jednak bez tak gruntownego przygotowania da się rozmawiać w języku obcym!

Statystyczny Brytyjczyk do codziennej komunikacji stosuje dość ograniczony zestaw około 1000 podstawowych zwrotów. Zaczynając naukę angielskiego, warto w pierwszej kolejności nauczyć się tych wyrażeń, dzięki czemu będziemy w stanie zrozumieć dużą część otrzymywanych informacji. Z czasem można będzie poszerzać zasób wiedzy o kolejne słówka. Najlepiej pogrupować wtedy wyrażenia na poszczególne sekcje tematyczne i uczyć się szczególnie tych, które wykorzystamy w praktyce...

Kilka zasad gramatycznych również warto znać...

Słówka opanowane! Czy jestem już gotowy do komunikacji w języku obcym? No nie do końca... Kolejnym krokiem będzie przyswojenie podstawowych struktur zdań i form najczęściej stosowanych zwrotów. Na początek nie trzeba zagłębiać się w skomplikowane zasady gramatyczne, warto jednak sprawdzić, w jaki sposób tworzyć wypowiedzi odnoszące się do czasu teraźniejszego, przeszłego i przyszłego.

Osoby, które chcą szybko opanować podstawy i zacząć rozmawiać w języku obcym powinny uczyć się również rozmówek. To szablonowe konstrukcje, które odnoszą się do podstawowych sytuacji z życia codziennego i pomagają w uzyskaniu konkretnych informacji. Nauka takich wyrażeń pomaga zdobyć pewność siebie, a jednocześnie uczy automatyzmu podczas formułowania myśli w języku obcym.

Anna Bukowska
Anna Bukowska
22 czerwca 2022